Şuan Saat Kaç? Türkiye için Saat Bilgisi

Haberler 0 Yorum30 Ekim 2016 178 Görüntüleme

Şu anda saat kaç? Kış saati uygulaması çıkan anayasa kararı ile kalktı. Bundan sonra kış saati uygulaması ile saatler geri alınmayacak. Akıllı telefon ve cihazlarımız da otomatik olarak geri alındığı için herkesin kafası karışık. Sabah sesli sohbet odaları içerisin de dikkatimizi çeken "Türkiye de şuanda saat kaç" diye herkes birbirine soruyor ve arama motorların dan bilgi almaya çalışılıyor.

Saatlerin geri alınmadığını bilen kullanıcılarımızın kafası akıllı telefon ve bilgisayarlarından gerçek saat kaç olduğunu karıştıkdıkları için sizlere bu makaleyi yazma gereği duyduk. Umarım herkese yardımcı olabiliriz.

Yaklaşık olarak uzmanların tahminine göre 50 milyon mobil ve akıllı cihazların pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alınması bekleniyordu. Kış saati uygulaması ile artık saatler 1 saat geri alınmayacak. bu sorun için iletişim operatörleri şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor. Güncelleme yapılmayan işletim sistemlerinde saatlerini otomatik olarak değilde manuel olarak yani elle seçilip düzeltilmelidir. Windows işletim sistemli bilgisayarlarda ise güncelleme yapılması halinde saatler doğru ayarda kalacaktır.

Saat şu anda kaç? Türkiye'de saat kaç sorsunun cevabını sohbet odaları içerisin de birbirleirne sorup Google arama motorun da arama yapan kullanıcılarımızın televizyon veya radyolarda güncel saat bilgisini ögrenebilirler. Eğer bunlardan ikiside yoksa Türkiye'de şu anda saat kaç linkine tıklayarak güncel saat bilgisi alabilirsiniz.

Türkiye güncel saat bilgisi için tıklayın

Telefonlarda saat nasıl ayarlanır?

İOS ve Andorid cihazlarda saat ayarları konusu benzerdir. ayarlar ve menüler mevcut olup, telefonlarınızın ayarlar kısmından tarih saat sekmesini tıklayıp saat ayarlarına geçebilirsiniz. Bu ayarlar içinden güncel saat bilgileri adınlar şu şekildedir.

İOS için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik saat sekmesi kapalı konuma alıp alttaki açılan menüde çıkan saat özlelğini güncel saat bilgisi ile güncelleyebilirsiniz.

Android için Ayarlar > Genel > Tarih & Saat > Otomatik tarih ve saat ayarını kapatıp, alttaki çıkacak menüden saat ayarlarına geçebilirsiniz.

Güncel saat bilgisini yukarıda paylaşmış olduğumuz linkimize tıklayarak öğrenebilirsiniz.